Nisan 5, 2023 0 Comments

“Official” kelimesi İngilizce menşeli bir lügat olup, kökeni Latince “officium” kelimesine dayanır. “Officium” kelimesi “misyon” yahut “iş” valörına hasılat. Kelimenin kökeni Roma İmparatorluğu’na derece uzanır ve “officium” terimi, Roma İmparatorluğu’nda yönetim ve hükümet mesleklerinde kullanılırdı.

Orta Çağ boyunca, “official” kelimesi, hükümet yahut kilise tarafından atanmış bir görevliyi tanımlamak derunin kullanılmaya kellelandı. Bu görevliler, örneğin mutluluk daireleri yahut kiliselerde çeşitli mesleklerle mesuliyetli olan kişilerdi.

Zamanla, “official” kelimesi daha geniş anlamlar kazandı ve resmi yahut salahiyetli bir konumda kâin herhangi bir kişdobra tanımlamak derunin kullanılmaya kellelandı. Günümüzde, “official” kelimesi çoğu kez hükümet, spor yahut iş dünyası kabil resmi bir konumda kâin kişileri yahut kurumları tanımlamak derunin kullanılır.

Özetle, “official” kelimesinin kökeni Latince “officium” kelimesine dayanır ve Roma İmparatorluğu’nda kullanılan bir terimdir. Zamanla, lügat resmi yahut salahiyetli bir konumda kâin herhangi bir kişdobra tanımlamak derunin kullanılmaya kellelamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir