Ekim 9, 2022 0 Comments

İngilizce chiller olarak adlandırılan ve Türkçeye soğutma sistemleri olarak çevrilen chiller; ısıyı bir kaynaktan alarak gayrı bir kaynağa aktarma fail, enjeksiyon soğutma sistemi olarak adlandırılan sistemlerdir. Kompresör, kondanser, genleşme vanası ve evaporatörden oluşan chiller soğutma sistemleri, kompresörde sıkıştırılan ve ısınan doğal gazın kondanserde soğutulması ile çallıkışır. Daha sonrasında genleşme vanasından güzeşte doğal gazın basıncı çevresı ile sıcaklığı düşer ve sıvılaşır. Evaporatörden geçerken soğutulmak maksut sıvının üzerinden ısıyı allıkır allıkçrahat matbuatçta doğal gaz olarak kompresöre gelir, baştan sıkıştırılır. Çallıkışma sistemi bu şekilde devam paha.

Chiller sistemi;

Deniz soğutmalı chiller
Ambiyans soğutmalı chiller olarak 2’ye ayrılır.
Bunun dışında heat pump chiller, 4 borulu chiller, free cooling chiller sistemleri bile kullanılmaktadır. Chiller sistemi nasıl çallıkışır sorusuna cevap yaymak derunin soğutma gruplarını ayrı ayrı kritik etmek gerekir.

Ambiyans Soğutmalı Chiller
Chiller soğutma sistemleri farklı özelliklerine bakarak gruplandırılır. En yetişkin tefrik ise ısı deposunın ne başüstüneğudur. şayet ısı havaya tehirliyorsa muhit kaynaklı soğutma grubu, suya tehirliyorsa su kaynaklı soğutma grubu olarak adlandırılır. Ambiyans soğutmalı chiller sistemleri, chiller içindeki soğutucu doğal gazın, evaporatör ve kompresör üzerinden kazandığı enerjisinin muhit soğutmalı bataryalar üzerinde atması şeklinde çallıkışır.

Kompresörde sıkıştırılmış ve ali sıcaklıkta doğal gaz halindeki soğutucu rahatışkan kondansere gönderilir. Fanlar medetı ile batarya yüzeyinde muhit rahatışı sağlamlanarak ısı transferi gerçekleşir. Gaz lambası üzerindeki ısının havaya iletilmesiyle soğutma tamamlanır.

Deniz Soğutmalı Chiller
Deniz soğutmalı chiller soğutma sistemleri, muhit soğutmalı chiller çallıkışma mantığından farklı olarak kondenser devresindeki sıcak doğal gazı su ile soğutur. Gaz lambasıın soğutulması derunin muhit soğutmalı bataryalar adına su kullanan shell & tube veya plakalı tip ısı bileğanlayıştiriciler kullanılır.

Chiller nasıl çallıkışır diyenler derunin su soğutmalı chiller sistemlerinde kondenser içinde dolaştırılacak olan soğutma suyunun temini sırasında su kaynağı ihtiyacının bulunduğunu delalet etmek gerekir. Deniz kaynakları; akarsu, derya, soğutma kulesi veya ölçün su hattı mümkün. Deniz soğutmalı chiller sistemlerinde genel olarak sistemin yerleştirilecek vadiın kısıtlanmışlığı, enerji maliyetlerinin önemli amma su maliyetlerinin sakıt başüstüneğu yerlerde kullanılır.

Deniz soğutmalı chiller modelleri, iç mekanlarda da çallıkışabilme özelliğine mevla başüstüneğu derunin soğutma maksut bölgeye en benzeyen şekilde konumlandırılmak istendiğinde bile mefkûre çözüm sağlamlamaktadır. Yoğunluk üstü araçlarının iklimlendirilmesi derunin bile su soğutmalı chiller sistemleri kullanılabilir.

Chiller nasıl çallıkışır diyenler derunin son olarak su soğutmalı chiller sistemlerinin amortisör hacmini minimize etmiş olduğu derunin benzeşim kapasitedeki chiller aletina oranla %65 daha önemsiz hacim sağladığını delalet etmek gerekir. Aynı zamanda kompresör çallıkışma performansındaki yükselme sebebi ile daha sakıt yalıtım tüketimi yapar ve ali performans sağlamlar.

Chiller soğutma grupları; endüstriyel üretim tesisleri başta olgunlaşmak üzere, besin ve ilaç uran, plastik üretim tesisleri, kozmetik imalat tesisleri, antipatik muhit depoları, oteller ve hastanelerde kullanılmaktadır. Ancak her kullanma vadiına uygun chiller projesi özel olarak hazırlanmalıdır.

Siz bile chiller nedir ve chiller sistemi nasıl çallıkışır sorularınıza cevap aldıysanız üretim merkeziniz ve anlayışletmeniz derunin size özel chiller çözümleri ile tanışabilirsiniz. Satış ve servis merkezimizi arayarak ekiplerimizden destek alabilirsiniz.

Chiller Keşif

Chiller Montajı

https://chillersistemleri.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir