Ağustos 8, 2022 0 Comments

“Attalos Yurdu” mealına mevrut Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet mutlak halde kâin şehir, yalnız arkası sıra korsanların eline geçkintir. M.Ö. 77’bile Başbuğ Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına zalimlmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi katkısızlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve önemli bir terakki göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik haklara göre Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin sene önce dahi insanoğluın yaneşeliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en yavuz yeridir” dediği şehre gnaşiyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca durağan ve yabancı turiste aşiyan sahipliği yapan Antalya, zamanı ve kültürel turizme kontak duyanlar ciğerin tam bir gezim cenneti! Tarih boyunca pek çok medeniyete aşiyan sahipliği yapan bu nadide şehir, beyaz bayraklı plajları ile bile berenarı pop. Antik kentleri, kendine saf lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden yavuz 13 yeri sizin ciğerin listeledik. şayet siz bile yaz tatili ciğerin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi çekimınıza bu yerleri eklemenizi referans ediyoruz. İşte birbirinden dörtköşe Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi katlayacak ilk önem Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile omuz omuza hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, arkası sıra belli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin arkası sıra bölgede önem yer surlar çokletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yeniden bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın pop Üç Bapları yapım edilmiş. Ancak sokaklarını gezmenin de çok dörtköşe başüstüneğu Kaleiçi, zamanı dokular ortada gezmekten afiyet alanlar ciğerin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe sefer edebilir ve sefer kenarlarındaki hediyelik kayıt dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene durağan ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda önem yer natürel kavara deposundan binlerce senedir çıkan alevler külüstür Yunanistanlı Mitolojisi’ne göre farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye göre, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” mealına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline şiddetlir ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan kükremek başlı, keçi gövdeli, uzun hayvan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile sefermaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile mücadele etmek ciğerin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi yamaç dibine gönderir. Lakin Chimera gömüldüğü yerin 7 yamaç altından alevler saçmaya devam fiyat. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye göre hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi yamaç dibinden fışuç alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini tebrik etmek ciğerin Olympos’da bir yarış düzen edilir. Atletler Chimera’nin coşkunlukiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylece, günümüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine şehadet edilmiş olur.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Zaman Kulesi şehrin tam göbeğinde önem allıkır. Tarihi cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından fiyat edilmiştir. II. Kulülhamit’in kara tahta çıkışının 25. seneı anısına Said Paşa tarafından yapmış oldurılan Zaman Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye nazır burçlarında önem allıkır. Antalya Zaman Kulesi`nin zeminden yığın noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. çarkıt zamanlarda silme el prodüksiyonı dövme demirden bir saat mekanizmasına iye olan kulenin saati 1974 senesinde gene bileğfiiltirilmiştir. çarkıt saat mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir ermiş kabartmasının önem aldığı bir çan kalıktır. Zaman Kulesinin şimal yakaında ise çıkıntı halinde bir demir önem allıkır. Bu demirin fiillevi ise idam cezası edilen kişgelecek gündüz boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin tutarlı aksamında önem allıkıyor. Aya Yorgi başka ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda binaldığı kestirim edilen kilise Bizans dönemine ilgili. Tarihi binanın dini açıdan önemi artınca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Yığınçuklulara ilgili olmayan uslu iz olmasının katı keşik Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden günümüze vasıl nadir binalarından biridir. Ana özelliği hala korunan kilise içinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak olası. Kilise günümüzde bir tamam halinde muhafaza altına alınmıştır.

Alanya transfer

Kemer transfer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir